Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rituel Trans Dans | 12 April 2021

Scroll to top

Top

All
No Comments

Trans Bir Bilinçsizlik Hali Değildir.

Trans Bir Bilinçsizlik Hali Değildir.
Nurbiye Askar

Trans ortalama her bireyin rahatlıkla deneyimleyeceği bir bilinç halidir.

Her ortamda ve zamanda mümkündür. Kişiye bağlıdır. Trans esnasında adeta zihin bir bilgisayarın kendisini temizlemesi gibi temizlenmeye başlar, formatlanır. Daha önce işleyemediği verileri işleyebilme kabiliyetine ulaşır. Yorumlama gücü artar, ilişkilendirilmeyi daha hızlı yapar.

Transta değilken duyulara gelen milyarlarca işlenemeyen verilere karşı hassasiyeti artar ve daha fazlasını yorumlar. Bu da bir farklı deyişle kişinin kendisi ve yaşadığı çevre ile ilgili farkındalığının arttığı anlamındadır.

Trans esnasında birey kendisi ve hayatı hakkında büyük bir kavrayış, idrak geliştirmektedir. Bunun sebebi trans halinde iken duyularımızın aslında daha fazla açılmış olmasıdır. Duyularımız saniyede 400 milyar veri kabul etmektedir. Ancak bunlardan sadece 2000 tanesini bilinçli şekilde yorumlamaktadır. Trans halindeyken bu diğer verilerin de yorumlanması mümkün olabilmektedir. Trans aslında idrak kabiliyetinin arttığı bir başka bilinç halidir. Dans eden her anının farkında olarak müziğin ritmine uyumlanmış olan özünün dansında kendini bulur.

Submit a Comment