Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rituel Trans Dans | 24 September 2021

Scroll to top

Top

All
No Comments

ilk Selam, ilk Merhaba

ilk Selam, ilk Merhaba
Nurbiye Askar

Merhaba,

İlk blog deneyimim olduğundan nasıl giriş yapsam diye oldukça düşündüm. Niyetim trans dans ritüelini hangi amaçla yaptığımızı tüm yönleri ile anlatmak.

Trans Dans ritüelinin temel amacı, şamanik dans aracılığı ile sanatın iyileştirici gücünü ve onun şifasını ruhumuzda hissetmek, kendimizle ilgili farkındalığımızı arttırmaktır.

Felsefede insanın kendi gerçekliğine iki yolla ulaşabileceği söylenir. Birincisi akıl ve mantık; ikincisi ise içe dalım ve sezgi yolu ile.

İçe dalım yoluna sezgiler ve meditasyonla ulaşılır. Ritüel trans dans, şamanik trans dansa göz bandı gibi bazı yeni elementlerin eklenmesi ile günümüze kadar ulaşmış olan bir meditasyon çeşididir. Bana göre her birimizin kendisini ruhsal ve zihinsel olarak daha yakın hissettiği meditasyon çeşitleri vardır. Buradan hareket ile, kendi deneyimim ve gözlemlerimin de katkısı sonucunda, tavsiyem herkesin kendine uygun meditasyon tarzını hassaiyetle seçmesidir. Ancak böylelikle çok daha etkili sonuçların alınabildiğine inanıyorum.

Bloğumda, “Ritüel Trans Dans”ın ne olduğundan bahsederken sanatın insan bütünlüğündeki öneminden ve bunlar vasıtası ile bilincimizi evrimleştirerek bize zarar veren eski düşünce kalıplarımızdan nasıl da arınabileceğimize dikkat çekmeye çalışacağım.

“Ritüel Trans Dans” bir şamanik yolculuktur; düşünce ve deneyimin aynı anda gerçekleşmesine olanak sağladığından farkındalık ve dönüşüm sağlamada etkilidir, yeter ki içindeki bilgenin rehberliğine inan.

Submit a Comment