Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rituel Trans Dans | 27 July 2021

Scroll to top

Top

Hakkında

Hoten, Xinjiang, Çin’de doğdu. Çocukluğu bu vaha kentinde geçti. Maneviyatın çok yoğun olduğu, kendine özgü doğası olan bu kentte sokakta arkadaşlarıyla, müziklerle, danslarla, büyüklerin hep manevi konuşmalarıyla büyüdü.
12 yaşında Xinjiang Sanat Enstitüsü Dans Fakültesine başladı. Sanatsal ve estetik standartlara uygun yoğun dans eğitimi aldı. Zorluklarla da (e komünist sistem) geçse hayatının 4 senesi burada geçti ve o günleri hayatının belki de en güzel zamanlarından olarak hatırlamaya devam edegeldi. Çünkü o binaya girdiği anda sınıflardan yükselen bendir ve piyano sesleri ruhunda hep güzel duygulara yol açarlardı. Bendirin coşkusu, cesareti, piyanonun saf ve yumuşak tonu onu aslında hep kendine döndürmüştü.
Dans ederken kendini ifade etti, dans ederken sanki üzerinden yükler gitti, dans ederken kendine daha çok yaklaştı.
Hayat yolculuğu onu 18’inde İstanbul’a getirdi. Bir sene Türkçe eğitimden sonra Konya Selçuk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne başladı ve bitirdi. Bu sırada evde hep kendi kendine dans etti çünkü içten geldiği gibi dans etmeyi hep seviyordu ve dans ederken aynı zamanda kendinin ve enerjisinin farkına varıyordu.
Kendisini, kadersel bir dönüşüm ile özel sektörde bir mücevher firmasında çalışırken buldu, güzel deneyimler kazandı. Ancak ne var ki kendisini hiç oraya ait hissedemiyordu.
Tüm yaşanmakta olanın aslında kendi özünün farkına varması için olduğunun o zamanlar farkında değildi. Hep sorgular ve düşünür dururdu; ‘Ben kimim? Neden hayatta acılar ve zorlu deneyimler yaşıyoruz? Mutluluk nedir?
Tüm bu soruların cevabını alabilmek kolay değildi. Bunun farkına vardığında ise ‘peki kendim için ne yapıyorum?’ sorusuyla beraber özüne dönme, otantik benliğini yaşama kararı aldı.
Gittiği eğitimler, yaptığı çalışmalar sonrasında hayatında ruhun, sanatın ne kadar büyük bir yer tuttuğunu farketti. Hayatında danstan uzaklaştığını düşündüğü zamanlarda bile dans hep onun hayatındaydı aslında.
Amacı dansla ve özü ile olan deneyimini bütüncül bir yaklaşım içerisinde sizlerle paylaşmak; değişim ve dönüşümün meydana gelebileceği, hoşgörü ve sevginin girebileceği bir alan, bir boşluk yaratarak, aynı zamanda bu yolda sizlere yararlı olabilmek.

www.nurbiyeaskar.com

Turkey Trance Dance Facilitator