Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rituel Trans Dans | 12 April 2021

Scroll to top

Top

All
No Comments

Büyük Ruh’un Dansçısı

Büyük Ruh’un Dansçısı
Nurbiye Askar

Dans ruha açılan kapıdır, trans durumuna ulaşmak için dans eden kişi doğanın yani o büyük ruhun iyileştirici gücüyle tamamen bağlantıya geçmiş demektir.

Şamanik bakış açısından gelmekte olan trans dans deneyimi yaklaşımımızda yedi aşama vardır. Beden hareketleri sözsüz bir iletişim şekli olmakla beraber, bilginin sözcükler kullanılmadan ifade edilmesidir. Kasıtlı olan bedensel hareketler zaten bildiğimiz gerçeğin sözsüz ifadesi durumunda iken, sezgisel ve herhangi bir kasıt taşımayan beden hareketleri, doğal yani doğanın görünmeyen güçlerinden esinlenilmekte olan çok daha “zorlayıcı” bir dans formudur ve bu dans kendi “bireyselliğimiz” ve “irademiz” tarafından kontrol edilmez.

“Düşünce ve deneyim eşzamanlı gerçekleştiğinde, bilinç dönüşür.”

Sezgisel (dürtü) dans, anlama ifadesinin olmamasıdır. Bu yaradılışın derin bir eylemidir. Sezgisel dans iletişimde yeni dil formları yaratır. Fakat sezgi mutlak değildir ve kişiden kişiye farkı derecelerdedir. Bazı bireylerin sezgileri diğerlerine göre daha güçlüdür.

“Sezgilerimi dünyanın maneviyatını hissedebilecek kadar nasıl geliştirebilirim?” sorusu oluştuğu anda cevap çok basittir; “Kendi benliğin (özün, varlığın) ile, “gerçeklik” diye adlandırılarak bağlanmış olduğunu; kullandığın organik duyularını ve de dışsal uyaran durumundaki sahip olduğun tüm anılarını ayırmaya istekli olman yeterlidir.” Bunun anlamı, gördüğün, duyumsadığın ve hissettiğin her ne var ise gitmelerine izin vermektir. Bu yol sayesinde hakkında hiç birşey bilmediğimiz benliğimizdeki o iç alana girmemize izin vermiş oluruz. Bunun adı da transtır.

Yazan: Wilbert Alix, Trance Dance International

Çeviren:  Nurbiye Askar

Submit a Comment