Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rituel Trans Dans | 22 September 2021

Scroll to top

Top

All
2 Comments

Beden ve Zihin Bilinci

Beden ve Zihin Bilinci
Nurbiye Askar

“Karanlığın çok yoğun olduğu ve sizi bir kadife örtü gibi sardığını hayal edin!”

Sizi günlük hayattan alıp kendi derinliklerinize çekmeye çalışan bir karanlık; gözlerinizin yerine kalbinizle görmenizi sağlayan bir karanlık. Gözlerin açık ama göremiyorsun. İzole edilmişsin fakat biliyorsun ki aslında bütün canlılarla birsin.

Karanlığın içerisinden, kükreyen davulun sesi ile dua edenin sesi geliyor. Ve kulakların tüm bu sesler arasından, görünmeyen dudaklardan senin için fısıldanan (ruh, ortak benlik, öz, üst bilinç) sesleri yakalıyor.

Kuşların kanatlarının yüzüne değişini ve ışığın cildine dokunuşunu hissedeceksin. Ve her zaman duyduğun davulun her vuruşu kendi içindeki boşluğu doldurarak sana zihninde yığılan şeyleri unutturacak ve bedenini onun ritmine bırakacak.

Trans Dans; beden hareketleri, iyileştirici sesler, dinamik vurmalı ritimler ve dönüşümsel nefes tekniklerinin eşsiz bir karışımıdır. Gözleri bağlama veya bandananın inovatif kullanımı; ruhsal uyanış, zihinsel berraklık, fiziksel dayanıklılık ve duygusal refahı yükselttiğimiz ‘trans’ bilincine geçmek için bize kolaylık sağlamaktadır. Bu “iyileşme” metodu için özel olarak hazırlanan müzikler eşliğinde trans dans katılımcıları normal zaman-mekan algısının dışındaki: kendilerine ait içsel yolculuğuna çıkmaktadır. Trans ritüelleri binlerce yıllık şaman ve doğu dans ritüellerinin önemli bir parçası olmuştur. Bizim trans dansa çağdaş yaklaşımımız, kadim ritüellerin zenginliği ile bazı şaşırtıcı etkili modern teknikleri bir araya getirmektir.

Yazan: Wilbert Alix, Trance Dance International

Çeviren:  Nurbiye Askar

 

 

Comments

  1. maya

    Merhaba, yazi ve ceviri icin tesekkurler. Siteye girdigimde 2017 icin trance dans workshop turkiye ayagini goremedim, sanirim mevcut degil. Turkiye olarak arattigimda en yakin bu yazi ve siz ciktiniz. Egitime katilmak istiyorsak sanirim var olan tur icerisinde bize en uygun ulkeyi seciyoruz. Bu konuda eklemek veya yorumlamak istediginiz bir konu var midir paylasmak ve sormak istedim. Tesekkurler,

    • Nurbiye

      Merhaba, öncelikle gecikmeli cevap için özür dilerim. 2017’de benim gerçekleştireceğim etkinlikleri bloğumdan ve facebook sayfamdan takip edebilirsiniz. Uluslararası etkinlik duyurularını da http://www.trancedance.com sayfasından takip edebilirsiniz. Sevgiler…

Submit a Comment